Czym zagęścić zupę pomidorową? Są lepsze dodatki niż śmietana i mąka
Zupa pomidorowa często gości na naszych stołach. To dlatego, że jest bardzo smaczna i lubią ją zarówno dorośli, jak i dzieci. Zwykle robimy ją z rosołu z poprzedniego dnia, ale często też gotujemy na świeżo. Idealna pomidorówka powinna być aromatyczna, gładka i aksamitna. Ważnym etapem jej przygotowania jest zagęszczenie.
Najlepsze pomidory do pomidorówki
Zupę pomidorową można przygotować na wiele sposobów. Jej podstawą jest zwykle rosół lub bulion mięsno-warzywny, choć równie dobrze smakuje przygotowana na bulionie warzywnym. Jednak o jej smaku decydują oczywiście pomidory. W sezonie warto sięgnąć po świeże, dojrzałe pomidory, które są aromatyczne i pełne smaku. Poza sezonem, o wiele taniej będzie, gdy skorzystamy z pomidorowej passaty, przecieru lub koncentratu. Można też sięgnąć po całe lub krojone pomidory z puszki, a na koniec gotowania całość zblendować.
Mąka i śmietana to nie wszystko
Najpopularniejszym zagęstnikiem stosowanym do zupy pomidorowej jest mąka. Można ją rozprowadzić w odrobinie przestudzonej zupy lub w śmietanie. Ta druga opcja poprawia też wygląd i smak potrawy. Jednak ani mąka, ani śmietana nie są zbyt zdrowymi dodatkami i wiele osób stara się je eliminować z diety. Na szczęście pomidorówkę można też zagęścić innymi produktami.
Zdrowsze zagęstniki do zupy pomidorowej
- Zamiast mąki pszennej, do zagęszczania zupy pomidorowej można użyć mąki kukurydzianej lub ziemniaczanej. Mąki te będą dobrą alternatywą dla osób będących na diecie bezglutenowej.
- Zupę pomidorową można na koniec zabielić samą śmietanką, śmietaną lub jogurtem naturalnym. Potrawa nabierze wyraźniejszego smaku, stanie się też smaczniejsza i bardziej aksamitna.
- Do zagęszczania pomidorowej można też użyć ugotowanego ziemniaka lub kromki chleba. Wcześniej warto je trochę podgotować w zupie, a na koniec całość zblendować.
- Doskonałym zagęstnikiem zupy pomidorowej jest żółtko. Jest ono bardzo pożywne i zapewnia zupie gładką, aksamitną konsystencję. Przed dodaniem do zupy żółtko należy rozprowadzić w części przestudzonego wywaru. Oczywiście można je też połączyć ze śmietaną.
Jak uniknąć grudek w zagęszczonej zupie?
Zagęszczając zupę mąką istnieje niebezpieczeństwo, że pojawią się w niej nieapetyczne grudki. By ich uniknąć, należy przestrzegać kilku zasad.
- Mąkę należy rozprowadzić w zimnym płynie, np. wywarze, wodzie, śmietance, mleku. Jeśli do rozprowadzania chcesz użyć wywaru, odlej jedną chochlę do miseczki i pozostaw do ostygnięcia.
- Potem powstałą zawiesinę rozprowadź gorącym wywarem, dolewając go stopniowo. Całość należy cały czas mieszać, by składniki dobrze się połączyły.
- Na koniec rozprowadzoną zawiesinę wlej do garnka z zupą, zamieszaj i zagotuj. Zupę gotuj jeszcze kilka minut, by znajdująca się w mące skrobia nie pozostała surowa.
- Jeśli w zupie mimo wszystko pływają grudki mąki, sięgnij po blender. W kilka sekund przywróci on zupie gładkość.